Competitions / Entries

CHAMPIONSHIP RESULTS 2019

Horse Section.
Champion Ridden Hunter – ISMA Hawkes Cup: Michaela Steyn Keating "JJ Lady Gregory"
Champion Yearling – Samuel Tanner Memorial Cup : Leo Cahalane "Golden Master x Automatic Mover"
Champion Two Year Old – Tanner Family Cup: Billy Twomey "Latina Diamond"
Champion Three Year Old – Bandon Show Scty Cup: Julie Radden "Master Jack Brown"
Champion Young Horse – Flor Crowley Cup: Billy Twomey "Latina Diamond"
Champion Brood Mare – Bradfield Cup: Seamus Lehane "Ballard Peaches & Cream"
Champion Foal – Joe McLaughlin Cup: Patrick O'Sullivan "Leap Future Three"
Pony Section.
Working Pony Champion – Helen Enright "Ardfry Remy"
Show Hunter Pony Champion – Janet Burke "Aille Fountain Breeze"
Led Pony Champion – Dermot Horgan "Hedgefield Enchantment"
Ridden Show Pony Champion – Helena O'Doherty "Barford Party Time"
Mini Pony Champion – Margaret Greene " Mountain Ash of Glendhu"
Connemara Pony Champion – Helen Enright "Omey Darlin"
Welch Pony Champion – Dermot Horgan "Hedgefield Enchantment"
Overall Champion Pony – Denis O’Reilly Cup: Margaret Greene " Mountain Ash of Glendhu"

Dairy Cattle Section
OVERALL CHAMPIONSHORTHORN: JJ Barrett
CHAMPION JERSEY: D & P Roche
JUNIOR FRIESAN CHAMPION: Gordon Kingston
CHAMPION FEMALE FRIESAN - THE PAT DINNEEN CHALLENGE CUP: Ricky Barrett
PROTEIN COW CHAMPIONSHIP-ALLIED IRISH BANKS PERPETUAL CUP: Ricky Barrett
GROUP OF THREE - JAMES O’BRIEN PERPETUAL CUP: Ricky Barrett

Beef Cattle Section
OVERALL CHAMPION HEREFORD- MRS.PAT DINNEEN CUP: Trevor Dudley
OVERALLCHAMPION ANGUS -JOHN GOOD(BANDON) LTD. CHALLENGE CUP: Albert DeCogan
OVERALL CHAMPION CHAROLAIS - T O’ LEARY & SONS PERPETUAL CUP: Bobby O'Connell
OVERALL CHAMPION LIMOUSIN - IRISH LIMOUSIN SOCIETY CUP: Tim McCarthy
OVERALL CHAMPION SIMMENTAL - ANNE,DUCHESS OF WEST MINISTER CUP: Cotter Family
OVERALL CHAMPION BELGIAN BLUE -THE TSB PERPETUAL CUP: Stanley Family
OVERALL COMMERCIAL CHAMPION -THE RUMLEY PERPETUAL CUP: Kevin McCabe

 

 

TRADE STAND FORMS

 

ONLINE ENTRY FORMS